Október 15-ét az UNICEF azzal a céllal nevezte ki világnappá, hogy felhívja a figyelmet a kézmosás fontosságára.
Hihetetlen, de sajnos igaz, hogy az alapos kézmosás hiánya miatt kialakuló fertőzések évente 3,5 millió gyerek életét követelik. Éppen ezért fontos, hogy a gyerekek már óvodáskorban megismerkedjenek az egészségvédelem alapszabályaival.
Az étkezések előtti vagy az udvari játék utáni kézmos fontosságát a magyar óvodások szerencsére jól ismerik. Éppen ezért most három olyan apró ötletet szeretnénk bemutatni Önnek, amely az egészségvédelmet tágabban értelmezi, és az ép testben ép lélek szemlélet tudatosítását segíti:
Test-lélek-szellem
Naponta végezzünk olyan, a test, a lélek és a szellem egységét segítő mozdulatsorokat, melyek oldják a gyerekek szorongásait, félelmeit, ugyanakkor segítik a bal és a jobb agyfélteke harmonizálását. Ilyen gyakorlat például, amikor felemeljük az egyik térdünket, és megérintjük a másik oldali kezünkkel, majd ugyanezt tesszük a másik oldalon, összesen tizenkétszer.
Mi jut eszedbe?
A gyerekekkel kört alkotunk egy szőnyegen, és megkérdezzük, kinek mi jut eszébe az emberi testről. A szavakat változtathatjuk: egészség, betegség, alvás, táplálkozás stb. Minden gyerek elmondhatja a saját gondolatait.
A tiszta víz az élet forrása
A csoportszobában elérhető magasságban biztosítsuk a tiszta vizet a gyermekeknek, akik önállóan vagy kis segítséggel ki is szolgálják magukat. Az udvaron a gyermekeknek megfelelő magasságban ivókút elhelyezése ajánlott, amit szükség szerint használhatnak.
/Az ötletek az Óvónők kincsestárából származnak, amely a gyakorló óvónők munkáját segíti azzal, hogy az óvodai nevelés minden egyes területéhez kincset érő ötleteket tartalmaz./
|